איך להשתמש במפות חשיבה לתכנון ותיעוד נסיעות וחופשות?


14 Jul
14Jul

לפני הכל קרדיט לבאנר המקסים של הפוסט: Alan Burton ,  מתוך מפת החשיבה שלו: Planning a Jolly holiday 


אני זוכרת משפט מהשירות הצבאי: "הזמן שאתה הכי צריך רגילה, הוא אחרי רגילה"
גם אחרי השחרור (איזו מילה עמוקה, שחרור), ההגיון הפנימי של המשפט לא השתנה...
הזמן שאתה הכי צריך חופש, הוא אחרי חופשה:)
אם לא מדובר בחופשת בטן-גב, סביר להניח שהשקענו הרבה אנרגיה בלהספיק כמה שיותר, לטייל, לבקר באתרים, ברגליים, ברכב או בתחבורה ציבורית, לראות, לספוג... ואם מעורבים בסיפור גם ילדים, אז בכלל :) .
סוף יולי, אנחנו בשפיץ של הקיץ, חלק כבר חזרו מטיולים וחלק אולי שומרים את החופשות והנסיעות הגדולות לאחרי הקייטנות או סוף החופש הגדול, בארץ או בחו"ל.
לפני נסיעה או טיסה יש המון רשימות To Do - איסוף מידע על היעד, תיאומים, ארגונים ובסוף רשימות מחוייכות, לחוצות או חפוזות כמו מה לארוז, או מכתבים (שזו מילה יפה להוראות :)) לנשארים שישמרו על העציצים, הכלב.. ואולי על ילד שניים?
וגם תוך כדי החופשה כותבים ... בעידן הרשתות החברתיות רוב הכתיבה היא בתיעודים ושיתופים און ליין בפייסבוק, באינסטגרם ובווטסאפ, אבל אני זוכרת שלטיול הגדול של אחרי הצבא, בתקופה הפרה-פייסבוקית, לקחתי איתי יומן לכתוב חוויות... לדרום אמריקה נסעתי עם חברה טובה ומדי כמה ימים היינו מקדישות זמן לכתוב במחברות היפות שלנו את שעל ליבנו הנרגש.. שלא נשכח את הדברים המצחיקים, ההזויים והקסומים שקורים רק בטיול הגדול... ושנה אחר כך טיול ארוך ארוך לניו זילנד ולמזרח עם בחיר ליבי האמיץ שבדיוק השתחרר מהצבא :) לא היתה ברירה אלא לנסוע שוב!
בטיול כתבנו יחד את חוויותנו הבלתי נשכחות (כנראה שבכל זאת חששנו לשכוח) ביומן שהנחנו שבעתיד, שנראה כל כך רחוק אז, הילדים שלנו יקראו בשקיקה ובהערצה.
(מה שלא קורה. היומנים האלה לא רואים אור יום כבר הרבה שנים, אולי באמת הגיע הזמן להוציא אותם מהארון ולתת להם מקום של כבוד בין צפרדי וקרפדי לקפטן תחתונים).
מי אוהב לארוז לטיולים? אני לא.
מי אוהב רשימת מנהלות לפני טיול? אני פחות.
נכון שהכוכביות נכתבות בלב חפץ ומקפץ, מלא תקוות לשלום, שלוה, רומנטיקה, קולינריה אקזוטית או כיבושי יעדים מכל מיני סוגים ומינים (מחקו את המיותר) ובכל זאת... רשימת מנהלות היא משהו קצת מתיש...
מזל שיוצאים אחרי ההכנות והמנהלות לנוח.
אז הנה עוד רעיון לשימוש מרחיב לב למפות חשיבה- כלי עזר לתכנון ותיעוד חופשה.


מהי מפת חשיבה?

מפת חשיבה היא טכניקה לא ליניארית, פשוטה, זורמת וצבעונית לשיקוף וארגון רעיונות, מחשבות ומידע בדרך שמשקפת את הטבע המסתעף של המוח, החשיבה והחיים.

כמו מפת דרכים, גם מפת חשיבה היא תמונה ויזואלית תמציתית, שמבטאת את אוסף האינפורמציה הפרטי שלנו (המידע שצברנו וצרבנו בראש ובלב), דרך מילות מפתח, צבעים ואייקונים. היא מאפשרת לקבל מבט על וגם ירידה לפרטים, לפרוש ולהבין נתונים, אפשרויות ומשמעויות.

בדומה לטיול או חופשה, שיש בהם שילוב של תכנון וחופש פעולה,  גם תהליך הכנה של מפת חשיבה מצריך מיומנויות שונות ומשלימות- תשומת לב, יצירתיות, קבלת החלטות, גמישות מחשבתית, הקשבה פנימית וזרימה עם התפתחויות לא צפויות.

תהליך הכנת המפה האישית הוא מסע בפני עצמו לתוך עולם האסוציאציות הייחודי שלנו, נקודת יציאה ופתח לגילויים, תובנות וחיבורים.                                                        

איך מכינים מפת חשיבה?

הבסיס- דף לבן חלק ואופקי, רצוי A3  או A4- המטרה, לשדר למוח: אנחנו יוצאים לטיול! הכל פתוח! תרגיש חופשי!

במרכז המפה, נכתוב את ה"יעד"- נושא, מטרה, אתגר, רעיון שאנחנו רוצים להגיע אליו דרך המפה. כמו מנוע חיפוש, או waze, נאפשר לעצמנו להתחיל להעלות "תוצאות", "מסלולים", מילות מפתח ונקודות התייחסות לעניין.

מנושא המפה נוציא "דרכים ראשיות" – נצייר שביל/ענף ונעבה אותו מעט, ביחס לענפי המשנה שיצאו ממנו בהמשך.

על כל ענף נכתוב מילה או ביטוי מפתח שעולה בנו ביחס לנושא ושאותה נרצה להמשיך ולפתח. כדאי לא ליצור משפטים ארוכים אלא לצמצם עד כמה שניתן, ממש כמו במפה, למילות קוד מייצגות. התמציתיות מאפשרת בהירות, מיקוד ויצירתיות. מילות המפתח מקפיצות לנו אסוציאציות נוספות, ואנחנו צריכים להחליט אם ואיפה לשבץ אותם במפה כדי להמשיך ולפתח את תהליך החשיבה והמפה.

בתהליך הכנת המפה נראה שחלק מהאסוציאציות שעולות לנו הן כמו הדרכים המהירות והמוכרות להגיע למקום, ואחרות הן כמו שבילים לא סלולים ובלתי נודעים, כיווני מחשבה שמעניין יהיה לחקור לראשונה.

מקצה כל ענף ראשי ממשיכים לסעף ענפים דקים יותר, ועליהם ממשיכים לכתוב. גם ענפי המשנה יכולים להתפצל עוד ועוד, עד שמרגישים מיצוי.

כל ענף ראשי ותת הענפים שיוצאים ממנו מקבלים צבע משלהם. כך נוצר המיפוי הוויזואלי בעין.

כשמתאים ומתחשק, תוך כדי התהליך או בסופו, כדאי להוסיף אייקונים פשוטים  שמזכירים לנו את הרעיונות השונים. (לא חייבים לכולם). האייקונים– כמו סמלים של מפת מקום, מדגישים נקודות ציון משמעותיות ועוזרים למפה להיקלט בזיכרון שלנו כתמונה.


איך להשתמש במפת חשיבה לתכנון החופשה, הטיול או הנסיעה? 


מפת היערכות והתארגנות

הנה דוגמא של Alan Burton, הכוללת ענפים ותת - ענפים המתארים היבטים שונים בהיערכות הטכנית והמנטלית לנסיעה.
שימו לב לענפים הראשיים:

  Alan Burton, Planning a Jolly holiday

והנה המפה כולה... :

Alan Burton, Planning a Jolly holiday
מכיוון השעון (בתרגום חופשי):
סוג הנסיעה-
המהות (הרפתקאה עם עצמי, עסקים, זוגי, משפחתי, וכו'), ארץ היעד, תרבות (שפה, לבוש, מוזיאונים ואתרים אופייניים לתרבות המקומית), פעילויות (שיט, טיפוס הרים, סקי, אופניים, הליכה, קנו, ציור, קמפינג..)
(אגב גם חשיבה, נשימה, מנוחה הן פעילויות לגיטימיות ולא טריוויאלית בכלל).
ציוד- 
מצלמה, מוסיקה, נייד, ספרים, ציוד לילדים, ספורט וכו', ותת ענפים לפירוט. (למשל מצלמה= מטען, בטריות).
בגדים -
יום, ערב, ספורט
מנהלות וסגירות בעבודה- 
קולגות, ספקים, לקוחות (לפרט בתת ענפים גם שמות ספציפים אם צריך)
כסף- 
בהיבט התכנוני (תקציב) ובהיבט הפיזי- מזומן, ו... כאן רואים שהמפה הזאת היא מסמך היסטורי- טרוולרס צ'קס :)  - אפשר לציין גם את ההיערכות הכספית בחישוב גס או להתכוונן מבחינת תיאום ציפיות בינינו לבין עצמנו :).
בוקינג - 
כרטיסי טיסה, לינה, רכב, טיסות פנים, מעבורת, רכבת, מסמכים- ויזה, פספורט...

כל ענף בצבע שונה - זה ממפה ומארגן את כל ההיבטים, כדאי להוסיף גם אייקונים סמליים איפה שאפשר ומתאים, התוצאה צבעונית ומשמחת ואפילו יותר קלה להכנה מרשימה שרירותית שמסתמכת על זכרון, כי כל מילת מפתח מעלה אוטומטית את כל האסוציאציות המשלימות שלה.
כך שיש סיכוי שניזכר יותר מהר בכל מה שצריך.


מפת תיאום ציפיות בין הנוסעים

לכבוד הפוסט, השתעשענו במחשבה של נסיעה משפחתית לפריז. חייבת לציין שהמפה ממש עשתה לי חשק! 

בחלק ההכנות המעשיות וההכנה הנפשית, יכול להיות מעניין, משמעותי, מרגש וגם די חשוב לעשות תיאום תשוקות וציפיות, רצונות וחלומות לקראת הנסיעה. אפשר ללוות את השיחה במפת חשיבה שכל אחד מהענפים שלה מייצג אחד מבני המשפחה. 

אפשר לנהל שיחה ספונטנית ולתעד אותה במפה, ואפשר ממש להתכנס ולהכנס לישיבה רצינית: בשלב כל אחד יחשוב כמה דקות עם עצמו, אפשר גם לכתוב רשימה או להכין מפת חשיבה אישית שמחולקת לענפים כמו: מקומות, טעמים, רצונות...

בשלב הבא כל אחד ישתף לגבי החלומות הפרועים שלו לגבי היעד והנסיעה, ואפשר תוך כדי או בסיכום להכין יחד מפת חשיבה משותפת, שבה שכל אחד מהנוסעים יקבל ייצוג בענף משלו במפה.                                                                             

המפות האישיות והמפה המשותפת יכולות להיות בסיס לתכנון מעשי של הטיול או החופשה, אפשר לנסות שבכל יום יהיה מענה לאחד מבני המשפחה, או לכל אחד מבני המשפחה באחד הדברים שביקש.

נגיד שנוסעים לפריז, אוריה להב

נגיד שנוסעים לפריז, משפחת להב


עוד כמה רעיונות למפות חשיבה שאפשר להכין לקראת הנסיעה

מפת חשיבה על המקום / מדינת היעד – עובדות, מילים בסיסיות, מקומות לביקור, שפה, שלטון וכל מה שמעניין.

מפת תכנית הטיול – מה נעשה בכל יום? (כל ענף במפה הוא יום בחופשה או בטיול).

מפת התארגנות- במקום רשימת ציוד או צ'קליסט: מה לארוז? מנהלות, טפסים, וכל מה שהיינו מכניסים לרשימות.


עד כאן תכנון והתארגנות. יוצאים לדרך. 


מפת תיעוד וזכרונות מהחופשה

 תוך כדי טיול או בסיכומו, אפשר להכין מפת חוויות וזיכרונות אישית או משפחתית- שבתוכה נבטא שמות של מקומות ואתרים שבקרנו, תחושות, חוויות, טעמים, ריחות, מפגשים וכל מה שנרצה לזכור. 

קבלו השראה מכמה מפות מקסימות, בכל מיני שפות ועל מקומות שונים בעולם:

 טיול למרוקו,  Tim Fulford

פנרת' - אזור המרינה של קרדיף בירת ווילס, giulia comba


  Donatella Plastino, Weekend in Seville

מפת החשיבה "סופשבוע בסביליה" מתארת את סוף השבוע המדהים שלי שלי בסביליה (עזיבה, הגעה, מקומות שביקרנו, פעילויות שנערכו, תנאי מזג אוויר וחזרה). במפת החשיבה מצויינים כל מה שראיתי, מוזיאונים שביקרתי בהם, מקומות שהיתי בהם ומה אכלתי. מפת החשיבה היא בעיקר יומן מסע, אבל היא גם מדריך מועיל עבור אלה שמחליטים לבקר את העיר במשך כמה ימים."  (Donatella Plastino)


עוד כמה מפות מקסימות בעברית: (הוכנו על ידי בני ובנות שירות לאומי-אזרחי בסמינר הכשרה לשירות לאומי כאנשי חינוך, מטעם עמותת שלומית)


ולקינוח "my summer holiday" מפת חשיבה עמוסה בפרטים שהכין Will Jarrard בגיל 16 על נסיעה לצרפת ואנגליה. וויל נפלט מבית הספר בשל קשיי למידה ולקות חריפה של קשב וריכוזהמפה כל כך מפורטת (שקולה לדעתי ליומן שלם) ונראה שהוכנה בתשומת לב וריכוז רב:) (היתרונות של שימוש במפות חשיבה בנוכחות לקויות למידה הם עצומים, אבל זה כבר דיון לפוסט אחר).


  my summer holiday  ,Will Jarrard


* חלק מהפוסט הזה נכתב במקור כשהתארחתי בבלוג המקסים של מיכל מנור "רואה עולם"-   "שלוש המלצות על מפות מיוחדות". - ממליצה עליו בחום לכל מי שאוהב מפות, נסיעות והשראה חובקת עולם. 

המשך קיץ נעים וחויות טובות, בארץ, בחו"ל או בבית :) 


הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.