חשיבה בדרך אחרת


חשיבה בדרך אחרת


כמו תמונת רנטגן שמספקת תיעוד של מבנה ועצמות ברגע נתון, מפת חשיבה היא פורמט ויזואלי מדוייק שמספק לנו מבט על שלד תהליכי החשיבה שלנו וה"עצמות" שמרכיבות ומייצבות אותו, חיבור חד פעמי של מילים, רעיונות, אסוציאציות, משמעויות ופרשנויות ייחודיות.
הפגישה האישית היא מפגש ממוקד, מלמד, מרתק ודינאמי שבמהלכו אנחנו בונים יחד בתהליך משותף ומונחה מפת חשיבה או מספר מפות במקביל ומתוך השיחה. התיעוד הויזואלי ובנית מפת חשיבה אישית הם חויה ייחודית, ראשונית ואחרת של חשיבה "בקול".
מפת החשיבה מניעה, מובילה, ממסגרת ומתעדת את הדברים שעולים, מכוונת לניתוח היבטים ונגזרות, מדייקת לבחירת מילים, סמלים ומשפטי מפתח, משייטת בין נקודות מבט, מאפשרת לזהות הקשרים ולהגיע לתובנות משמעותיות ביחס לנושא הנבחר. 

3
1. לימוד כלי עבודה פרקטי, רב תכליתי ונגיש לחיים היומיומיים, לשימוש מיידי במגוון שדות אישיים, מקצועיים, משפחתיים ועוד.
2. חויה ייחודית של התבוננות לתוך הראש והלב וקבלת מפה צבעונית ותמונה רב-מימדית של נקודת זמן או מקום נבחרים באזורי החשיבה שלנו
3. "נפילת אסימונים" - תובנות משמעותיות והשגת בהירות להמשך פיתוח המטרה או הרעיון, קבלת החלטה, פתרון שאלה או בעיה או פשוט הבנה יותר טובה שלנו את עצמנו.


"The Mind Map harnesses the full range of cortical skills - word, image, number, logic, rhythm, color and spatial awaerness - in a single, uniquely , powerful technique. In doing so, it gives you the freedom to roam the infinite expanse of your brain" . 

Tony Buzan

לאילו מטרות וצרכים מתאימה פגישה אישית?

- פיתוח רעיון, מיזם, פרוייקט או מטרה בחיים האישיים, העסקיים או המקצועיים לכדי צעדים קונקרטיים, משמעויות, תכנים, פעולות ותכנית ברורה

- יצירת בהירות לגבי מורכבות או עומס מכל סוג- ריבוי מחוייבויות ומשימות, דילמה, קושי רגשי, אתגר מנטלי, פיזי או בינאישי, צמתי חיים ועוד.

- צורך בהבנת עומק וקבלת תמונה שלמה ומדוייקת - התבוננות מקיפה וכוללת (מבט-על וירידה לפרטים) על סיטואציה, פוזיציה או מטרה

- קבלת החלטה - פריסת שיקולים, משמעויות, לבטים, נתונים קיימים וחסרים באופן שיאפשר להגיע לבחירה והכרעה (מיקוד או שינוי מקצועי, משפחתי, מנטלי ועוד).

- יצירת מוכוונות, מיקוד והיערכות - למטרה, רצון, צורך או שינוי, מתוך עצירה ותשומת לב מלאה 

- רצון להגמיש את החשיבה ולהתבונן מחדש על מצב בעדשה נקיה - תוך הצבת מספר נקודות מבט ותרגול חשיבה לא ליניארית

                                                                                 


השיחה המונחית והמיפוי הויזואלי מאפשרים לפרוש, ממש כמו כשפותחים מפת דרכים או מקלידים יעד בוויז - שבילים, מסלולים ודרכי חשיבה ופעולה.
לצד השבילים הידועים, המוכרים לנו, מתגלות דרכים נוספות, צדדיות, אלטרנטיביות, כיווני חשיבה ופעולה חדשים.


"עינת יקרה! עברתי אצלך היום חווייה מזקקת. היה נפלא! הובלת אותי בכבוד ובסבלנות למפות שדייקו מאד את המקום שבו אני רוצה להיות.
כשבאתי חשבתי שאני יודעת הכל ושלא יהיה הרבה מה לחדש, אבל יצאתי בהרגשה שהצלחת להוציא ממני בדיוק מה שהיה חסר. המפות הן שיקוף מדויק של המחשבה שלי. תודה ענקית ועמוקה"
(טלילה קייסר, גיימליש, משחקי קלפים חכמים באנגלית)

* * *

"עינת יקרה, סופו של יום ארוך ועדיין מלווה אותי הניחוח המיוחד שנשאר איתי מפגישתנו... היה מקסים ומשמעותי בעבורי מאוד! אז שוב רוצה להודות לך על הקשבה עמוקה, נוכחות נעימה ותומכת וכלי שניכר שאת מחזיקה בו היטב עם מיומנות גבוהה ועומק מקצועי. הרווחתי בגדול!! תודה ובטח עוד נתראה" (אורלי קמין)

* * *

"היתה אחלה פגישה, תודה לך שעשית לי הרבה סדר לקראת הספר שבדרך" (שמואל פיטרושקה, יזם)

* * *

"עינת הכינה מפת חשיבה לסדנת ניהול זמן שאני מלמדת. אין סוף ליצירתיות של האישה הזאת ולדרך שבה מגלים דרכה את הזהב שגלום במפות חשיבה, היא גרמה לי לראות בצורה אחרת לגמרי את הסדנה של עצמי.. שאני מלמדת כבר 15 שנים... השאירה אותי פעורת פה - מהדיוק ומאסימון שנפל לי לגבי מפות חשיבה בכלל." (טלי סגל, "בו בזמן")

* * *

"עשיתי עם עינת מפת חשיבה שעוסקת בתחום העיסוק שלי, האפשרויות שהגעתי אליהן הדהימו אותי ודרך התצוגה הפשוטה בהחלט פתחה לי את המחשבה. מומלץ בחום" (יאיר יונג'י, יזם)

* * *

"הי עינת, רציתי לשתף אותך (ולהודות לך!) שכלי העבודה של מפות החשיבה הגיע אלי בדיוק בזמן... אני בתהליך של מיקוד ודיוק מקצועי ואישי והראש שלי כבר נהיה סלט. ואז את הגעת והבנתי איך לעשות סדר... תודה רבה!"  (ענת זעפרני, יזמת "מחוץ לקופסא")

* * *

"עינת, אחרי כמה חודשים בהם הסתובבתי סביב המחשבה על מפות חשיבה, החלטתי ספונטנית לקבוע מפגש אישי איתך. היה מענין, מקצועי, יצירתי, מעשיר, פותח, חושפני וממקד. התלהבתי איך בדקות, תוך הקשבה, פרשת את חיי מולי על גבי נייר במפת חשיבה שהלכה ונוצרה תוך כדי תהליך. זה היה ממש מרתק. תודה רבה על כלי מדהים. אני ממליצה בחום!" (נורית פייט סגלה, מאמנת אישית)


"Definition is the companion of clarity, clarity is the guide to your goals"

Tony buzan