כלי עבודה עוצמתי למגוון מטרות ותהליכים


כלי עבודה עוצמתי למגוון מטרות ותהליכים


מפה היא תיאור סימבולי של מרחב, מיקום מרכיבים שונים בתוך המרחב, וקשרים ביניהם (ויקיפדיה)
                                                                                                                     

מפת חשיבה (Mind Map) היא טכניקה ויזואלית לייצוג, ארגון ופיתוח תהליכי חשיבה, למידה ויצירתיות בדרך צבעונית ומסתעפת שמשקפת את דרך הפעולה הטבעית של המוח והחשיבה.

מפות חשיבה הן כלי עבודה ורסטילי ורב תכליתי שמאפשר לאסוף, לחקור ולנתח מידע בדרך תמציתית וממוקדת ועם זאת זורמת, פתוחה ויצירתית.

תהליך בניית מפת חשיבה מוביל, מארגן, משקף ומתעד את תהליך החשיבה עצמו, ובסופו מתקבלת תמונה תמציתית שלעין נוח "לשוטט עליו" ולמוח קל לזכור אותו.
לאורך תהליך העבודה נדרשת כל העת תשומת לב וירידה לפרטים ועם זאת מתקיימת התבוננות על השלם הנרקם מסך חלקיו, תנועה לא ליניארית בין נקודות מבט שמעודדת גמישות מחשבתית ופריצת תבניות חשיבה.

מפתח השיטה הוא טוני בוזן ((Tony Buzan, אחת האוטוריטות המובילות בעולם בתחום המוח והלמידה, אשר פיתח את טכניקת מיפוי החשיבה הויזואלי מתוך צורך אישי לשפר את הישגי וחווית הלמידה שלו כסטודנט ולמצוא חלופה לדרך הלמידה הליניארית.
העקרונות לבניית מפת חשיבה מבוססים על מבנה המוח ואופן פעולתו ועל דרכי החשיבה והלמידה של גאונים ופורצי דרך מחשבתיים לאורך ההיסטוריה, ועם זאת פשוטים ללימוד ויישום.
מאז, למעלה מ-40 שנה, מפות חשיבה משמשות חברות וארגונים מובילים, יזמים, גופים אקדמיים, אנשי חינוך ואנשים פרטיים לקידום תהליכי עבודה, חשיבה ופיתוח אישי ומקצועי.

בוזן השתמש בביטוי "Radiant  Thinking" –("חשיבה קורנת"), בהתייחסו לנראות הוויזואלית של המפה, וגם לתחושות הנלוות לתהליך הכנתה- של בהירות, זרימת מידע ויצירת הקשרים חדשים.

פגישה אישית היא דרך מעמיקה ומשמעותית ללימוד עבודה מקצועית עם מפות חשיבה.
בפגישה נלמד ונתרגל את העקרונות לבניית מפות חשיבה מקצועיות ואפקטיביות דרך בניית מפת חשיבה או מספר מפות בתהליך משותף, מונחה ומרתק על שאלה, מטרה, דילמה, מורכבות רגשית או פרוייקט שברצונך לנתח ולקדם.
לאחר הפגישה תוכלו ליישם את הידע לכל מטרה ולמגוון רחב של צרכים, ושימושים בחיים האישיים והמקצועיים.

התועלות המרכזיות של עבודה עם מפות חשיבה:

 • ארגון חשיבה במצבי עומס, השגת בהירות, מיקוד ויכולת ניהול עצמי ותיעדוף 
 • ראיית התמונה השלמה, תוך דיוק ותשומת לב לפרטים.
 • פיתוח גמישות מחשבתית, פירוק שלם לחלקיו, חקר רעיון ראשוני תוך הפעלת יצירתיות, נקודות מבט שונות וחשיבה פתוחה וזורמת.
 • מנוע לקידום תהליכי חשיבה מעמיקים, זיהוי הקשרים וקיצור דרך לתובנות משמעותיות ביחס לכל נושא או סוגיה.
 • דרך מתודית ליצירת רעיונות חדשים ופריצת תבניות חשיבה 
 • פיתוח יכולת ניתוח וחשיבה השוואתית
 • מיפוי, מיקוד, הבניה ופיתוח תהליכים מורכבים המשלבים היבטים ורובדים
 • אסטרטגית למידה מוכחת המסייעת ללמידה משמעותית, זיקוק מידע, הבנת עומק וזכרון
 • הכנה עצמית יעילה לפגישות, הרצאות, מצגות משימות ופרוייקטים
 • כלי לתקשורת פתוחה, תיאום ציפיות, גישור וסיעור מוחות בצוותים ושותפויות מכל סוג
 • ניתוח אפקטיבי של בעיות, תהליכים, פרוייקטים ואנשים מתוך ראיית התמונה הכוללת, זיהוי אפשרויות, תובנות ופתרונות
 • אמצעי לתרגול, פיתוח ושכלול יכולות, כישורים ומיומנויות חשיבה: ניתוח, תפיסה, יצירתיות, קבלת החלטות ועוד.

   טל רוזנוביץ הלוי משתפת את החויה שלה מהמפגש עם כלי מפת החשיבה בתכנית הבוקר של אברי והילה  (לחצו כאן כדי לצפות)     
                                            
  "שמי שרון גולן הרשקוביץ, בשנתיים האחרונות פיתחתי את מערך ההתנדבות ברשות הטבע והגנים. הרבה תהליכי חשיבה התקיימו בתקופה זו, תכנים רבים נכתבו, הרבה שיחות עם אנשים בשטח כדי להבין צרכים.כשפגשתי את עינת, היא הציגה בפני את עולם "מפות החשיבה". מצד אחד, עולם חדש, וגם מאוד יפה מבחינה אסטתית. מצד שני, יש בזה משהו כל כך אינטואטיבי וטבעי, שגם 'עושה סדר' וגם ' פותח' כיווני מחשבה חדשים ומאפשר דינמיות.
  בהנחיה המקצועית והנעימה של עינת כתבתי מפת חשיבה ראשונה, שמשמשת כיום בארגון שלנו לא מעט מנהלים. אגב, זו רק הראשונה - בטוחה שיהיו עוד" (שרון גולן הרשקוביץ, מנהלת אגף קהילה ומתנדבים, רשות הטבע והגנים)
                                                                     
  "ממליצה מכל הלב ללמוד ליצור ולכתוב את המחשבות שלנו. זו סדנא שסייעה לי באופן אישי בבניית הקמפיין בכלל והתכנים שבו בפרט. היא מפתחת יצירתיות מצד אחד וממקדת ומארגנת מצד שני ואני, כידוע, אוהבת דברים שהם דו שימושיים :) "
  (טל מזור, משחקולוגית ארגונית, מחברת הספר "הדרך לארץ הא"ס)
                                                                
  "הי עינת, רציתי לשתף אותך (ולהודות לך!) שכלי העבודה של מפות החשיבה הגיע אלי בדיוק בזמן... אני בתהליך של מיקוד ודיוק מקצועי ואישי והראש שלי כבר נהיה סלט. ואז את הגעת והבנתי איך לעשות סדר... תודה רבה! (ענת זעפרני, יזמת "מחוץ לקופסא")
                                                             
  "עינת, אחרי כמה חודשים בהם הסתובבתי סביב המחשבה על מפות חשיבה, החלטתי ספונטנית לקבוע מפגש אישי איתך. היה מענין, מקצועי, יצירתי, מעשיר, פותח, חושפני וממקד. התלהבתי איך בדקות, תוך הקשבה, פרשת את חיי מולי על גבי נייר במפת חשיבה שהלכה ונוצרה תוך כדי תהליך. זה היה ממש מרתק. תודה רבה על כלי מדהים. אני ממליצה בחום!" (נורית פייט סגלה, מאמנת אישית)