סדנת קבלת החלטות


סדנת קבלת החלטות

 ".Nothing is more difficult and therefore more precious than to be able to decide"

Napoleon Bonaparte


קבלת החלטות בעידן החדש

קבלת החלטות היא אספקט מרכזי בליבת כל ארגון ותפקיד, החל בהחלטות אסטרטגיות ומשמעותיות ביותר המתקבלות על ידי ההנהלה הבכירה, ועד להחלטות שוטפות שמקבלים בעלי תפקידים זוטרים.
בין אם הן יומיומיות או קטנות לכאורה, ובין אם הן מורכבות ומשמעותיות יותר, להחלטות הנלקחות  יש השלכות ברורות בטווח הקצר והארוך על הארגון, המתמודד עם סביבה תחרותית ועם עולם דינאמי ועמוס במידע ואתגרים.

בעידן החדש, יותר מאי פעם, מנהלים מתמודדים עם רמות גבוהות של אי וודאות, דינאמיקה של שינויים בלתי פוסקים וצוותים וירטואליים מגוונים. ראיית התמונה הרחבה מצריכה פיתוח תשומת לב והבנה בכל הקשור לחשיבה לטווח הארוך (השקעות, צפי של השלכות וזיהוי טרנדים), בעוד שאחרים דורשים זריזות ומימוש הזדמנויות ואפשרויות בטווח המיידי.
רכישת כלים וטכניקות לניהול תהליכי קבלת החלטות מורכבים דרך חשיבה מתודולוגית, מדוייקת וביקורתית מסייעת למנהלים לקבל את ההחלטות הנכונות ביותר גם בתנאים המקשים על ההכרעה, כמו אילוצי לוחות זמנים, נתונים לא מושלמים או עודף נתונים.

קבלת החלטות מיטבית, ובפרט בסביבת העידן החדש, מצריכה להכיר ולזקק את היכולות והאסטרטגיות המשפיעות ומרכיבות את תהליך עיצוב ההחלטה והבחירה, תוך מודעות והתאמה למציאות הגמישה והמשתנה.

סדנת מפות חשיבה לקבלת החלטות נועדה להנגיש למשתתפים טכניקות ומתודולוגיות לפיתוח מיומנויות חשיבה וקבלת החלטות אפקטיבית בצמתים שונים בחיים הניהוליים, המקצועיים והאישיים.

הסדנא נבנית בהתאמה מלאה לארגון, להרכב המשתתפים ולצרכיהם הייחודיים  כאשר המטרה היא שכל אחד ואחת מהמשתתפים, בתהליכי העבודה והסוגיות הספציפיים עימם הם מתמודדים, יוכלו לנהל תהליך קבלת החלטות באופן ממוקד, מתודולוגי ומושכל.

הכלים שילמדו ויתורגלו בסדנא נבחרים בהתאם למאפיינים והצרכים הרלוונטיים לקהל היעד, מאפייני סביבת העבודה שבה נלקחות ההחלטות, לחסמים או האתגרים המרכזיים המאטים או מקשים על תהליך קבלת ההחלטות ולהיקף הסדנא.".You cannot make progress without making decisions"

Jim Rohn

כלי חשיבה בתהליכי קבלת החלטות

הסדנא משלבת למידה מקצועית ויישומית דרך סשנים ייחודיים וחוויתיים באמצעות מפות חשיבה - דרך ויזואלית, יצירתית ולא ליניארית לפיתוח כישורי החשיבה הנדרשים בעידן החדש, ובכל הקשור לקבלת החלטות בפרט.
מפות חשיבה הן כלי עזר עוצמתי ושימושי בתהליכי קבלת החלטות, הן מאפשרות לייצג ולשקף בתמונה תמציתית ורחבה מגוון רחב של אינפורמציה בשלבים השונים הלוקחים חלק בתהליך קבלת החלטה:
הצגה, פריסה וחקר אינפורמציה - ניתוח סוגיה או תמונת מצב, דיוק שאלת המפתח, הדילמה או המטרה המובילה את תהליך עיצוב ההחלטה, פריסת שיקולים, פרמטרים, אפשרויות, משמעויות, חשיבה מושכלת על השלכות, ניהול סיכונים ועוד.
תעדוף ובחירה- מפת החשיבה מסייעת להציג נתונים, לנתח סיטואציות, לפתח חשיבה קדימה, להציף אפשרויות ומשמעויות  נוספות וחדשות ולסייע בתהליכי תעדוף ובחירה מושכלים.
עיצוב ההחלטה ותכנית פעולה - בשלב האחרון, לאחר קבלת ההחלטה היא כלי עזר לעיצוב ודיוק דרכי יישום ההחלטה וקבלת החלטות נוספות על ערוצי ומרכיבי הביצוע, העיתוי והגורמים שיסיעו בהוצאתה לפועל.


פיתוח חשיבה לטראלית

אדוארד דה בונו, מהמומחים המובילים והמשפיעים בעולם בתחום החשיבה האפקטיבית, גיבש ופיתח את תחום החשיבה הלטראלית, שמשמעו פריסה של אפשרויות עם התבוננות שאינה ליניארית אלא רוחבית, במטרה לשפר מיומנויות חשיבה ותפיסה לצורך בחירה בפעולות המתאימות ביותר מתוך גמישות מחשבתית והבנת עומק.
דה בונו פיתח עשרות טכניקות ליישום במצבי חשיבה יומיומיים, שהמשותף להן הוא מיקוד תשומת הלב והחשיבה לאפשרויות ונקודות מבט שונות.

דוגמא לכלי חשיבה כזה הוא  "PMI", כלי עבודה המיועד לסייע בתהליכי קבלת החלטות כהרחבה או חלופה לשימוש בטבלת יתרונות וחסרונות, טבלה הנוטה לדיכוטומיה חזקה וברורה.

בניגוד לטבלת יתרונות וחסרונות שבה משבצים באופן חופשי יתרונות וחסרונות הנוגעים לאתגר, סוגיה, מטרה או החלטה מסוימת, ה- PMI מציע אפשרות שונה. בטכניקה זו מנתבים את החשיבה רק לכיוון אחד בכל פעם, כלומר פעם ראשונה אל הפלוסים המיוצגים על ידי האות P, פעם אחת אל המינוסים המיוצגים אל האות M, ופעם אחת למרכיב נוסף הנמצא בתחום האפור והמרתק המיוצג על ידי האות ו - Interesting.
בתהליך קבלת החלטות, בחינת אופציה מסויימת באמצעות PMI, מרחיבה ומגמישה את צורת ההתבוננות, מאפשרת לראות את התמונה השלמה, תוך אימוץ נקודות מבט מגוונות ושונות מה"דיפולט" שלנו, כולל הכנסת רכיב של שאילת שאלות, הטלת ספק ופיתוח סקרנות ופתיחות. אלה מעודדים ומאפשרים בסופו של דבר פיתוח רעיונות חדשים, לעיתים מפתיעים ושונים מקו החשיבה האופייני, השגת תובנות חדשות וגילוי דברים שנעלמו לפני כן מתפיסה והחשיבה.

פיתוח דפוסי חשיבה גמישים בתהליכי קבלת החלטות

מנהיגות אג'ילית מאופיינת בזריזות וגמישות מחשבתית וביצועית, מתוך תפיסה שאג'יליות היא לא מצב קצה, אלא הלך רוח של צמיחה (שיש בו מודעות הולכת וגוברת, סתגלנות ויעילות.
מנהיגים אג'יליים, בין אם הם מנהיגים ומובילים אנשים, צוותים, פרוייקטים או את עצמם, מנהלים את חשיבתם והתנהגויותיהם מתוך נקודת המוצא שהדרך קדימה לא ידועה ומורכבת, וייתכן שלא יהיה אפשרי להסתמך על חוויות העבר כמדריך לעתיד.
כשמנהלים (ואנשים בכלל) מפתחים זריזות מחשבתית (שמובילה למהירות ויעילות תפקודית), הם מגדילים את הגמישות והיכולת שלהם להתאים את עצמם למצבים משתנים ומפתיעים.
בשורה התחתונה, הם רואים נוף רחב יותר ויש להם אפשרויות נוספות לקבל החלטות מושכלות יותר ולנקוט בפעולות מתאימות יותר.

דוגמא לכלי חשיבה אג'ילי הוא Cynefin - מודל שפותח על ידי Dave Snowden (מנהלה האירופי של IBM)  וMary E. Boon. זהו מודל שמסייע למפות ולהבדיל בין חמישה הקשרים ותחומים שונים, במטרה להקל על ארגונים לייצר אוריינטציה, להבין את התנהגותם של אנשים ולקבל החלטות.
חמשת המצבים הם: Simple, Complicated, Complex, Chaotic and Disorder (פשוט, מסובך, מורכב, כאוטי וממצב של הפרעה.)
למידת כל מצב על מאפייניו ודרכי הפעולה המומלצות בו, מאפשרת למנהלים לייצר מעין מפת התמצאות וניווט במרחב קבלת ההחלטות המגוון והרבוד שהם מתפקדים בו.
היכולת לקרוא נכון את המציאות, לפתח מודעות לדקויות ושוני בין מצבים מסוגים שונים שלכאורה נחווים כולם כהפרעה מסייעת לפתח את המיומנות לקבל החלטות מותאמות, לנתח ולפתור בעיות ביעילות ולהגיב בצורה יעילה ואפקטיבית לסיטואציה.

ה-PMI ו-Cynefin הם דוגמאות לכלים ומתודולוגיות פרקטיות ויישומיות שניתן לשלב בסדנת קבלת החלטות בהתאם לצורך ולמטרת הסדנא ביחס לתהליכים הרלוונטיים לארגון.


לפרטים נוספים על סדנת קבלת החלטות ולהתאמה אישית, מוזמנים ליצור קשר.