סדנת קבלת החלטות


סדנת קבלת החלטות

"Nothing is more difficult and therefore more precious than to be able to 

decide"

Napoleon Bonaparte


קבלת החלטות במציאות מורכבת

קבלת החלטות היא אספקט מרכזי בליבת כל ארגון ותפקיד, החל בהחלטות אסטרטגיות ומשמעותיות ביותר המתקבלות על ידי ההנהלה הבכירה, ועד להחלטות שוטפות שמקבלים כלל המנהלים ובעלי התפקידים השונים בארגון.
בין אם הן יומיומיות או קטנות לכאורה, ובין אם הן מורכבות ומשמעותיות יותר, להחלטות הנלקחות יש השלכות ברורות בטווח הקצר והארוך על הארגון, המתמודד עם סביבה תחרותית ועם עולם דינאמי ועמוס במידע ואתגרים.

בעידן החדש, יותר מאי פעם, מנהלים מתמודדים עם רמות גבוהות של אי וודאות ועמימות, דינאמיקה של שינויים בלתי פוסקים וצוותים וירטואליים מגוונים.
קבלת החלטות אפקטיבית מצריכה חשיבה רב מימדית: ראית התמונה הרחבה והתבוננות לטווח הארוך (צפי טרנדים ותרחישים עתידיים), לצד תשומת לב, זריזות ומימוש הזדמנויות ואפשרויות נראות לעין בטווח המיידי והקרוב.
רכישת כלים וטכניקות לניהול מתודולוגי של תהליכי קבלת החלטות מורכבים מסייעת למנהלים לקבל את ההחלטות הנכונות ביותר גם בתנאים לא פשוטים שמקשים על ההכרעה, אם בשל חוסר ודאות ועמימות כללית, או בשל אילוצי לוחות זמנים, נתונים לא מושלמים או עודף נתונים ברמה הפרטנית.

קבלת החלטות מיטבית, ובפרט בסביבת העידן החדש, מצריכה להכיר ולזקק את היכולות והאסטרטגיות המשפיעות ומרכיבות את תהליך עיצוב ההחלטה והבחירה, תוך מודעות והתאמה למציאות הגמישה והמשתנה.


".You cannot make progress without making decisions"

Jim Rohn

ניהול תהליך קבלת החלטות

תהליך קבלת החלטות כולל מספר שלבים, כל אחד מהם מטרה משלו ותהליך חשיבה נפרד שנגזר ממנה וכולם יחד מאפשרים קבלת החלטה מושכלת ומיטבית.
תהליך קבלת החלטה מצריך מאתנו להבין באיזה שלב אנחנו נמצאים ולהתקדם ממנו רק כשהגענו למיצוי והבנת עומק של נקודת המוצא.

הגדרת המטרה

הבסיס לכל תהליך חשיבה, (בין אם מדובר בקבלת החלטות, פתרון בעיות, חשיבה יצירתית וכו') הוא הגדרת היעד אליו אנחנו רוצים להגיע. בשלב זה חשוב לברר, להבין ולהגדיר במדוייק:
מה אנחנו רוצים להחליט? מה אנחנו מנסים לתפוס? מהי מטרת העל שלנו? בשלב זה יש צורך בניסוח מדוייק וממוקד שהוא נקודת היציאה שלנו לתהליך קבלת החלטות מושכל.

הבנת המורכבות

כדי להניע ולנהל את תהליך קבלת ההחלטות יש לנו צורך בקבלת תמונה ברורה ככל האפשר של הנתונים הקיימים והחסרים לצורך הבנת עומק והערכת מצב: פריסת היבטים, שיקולים, פרמטרים, אפשרויות, משמעויות, חשיבה מושכלת על השלכות, סיכונים ועוד.

תעדוף ובחירה

מפת חשיבה מובילה ומאפשרת לנו לחשוב באופן גמיש ולא ליניארי, לבנות ולחקור תרחישים, להציף ולהרחיב אפשרויות ומשמעויות ולסייע לקבל הכרעה דרך ביצוע תעדוף ובחירה.

עיצוב ההחלטה ותכנית פעולה 

לאחר קבלת ההחלטה יש לנו צורך לבחור ולדייק את דרכי היישום והמימוש. שלב זה כולל קבלת תת-החלטות נוספות על ערוצי ומרכיבי הביצוע, העיתוי והגורמים שיסיעו בהוצאתה לפועל.יישום חשיבה לטראלית לתפיסת מורכבויות ופיתוח גמישות מחשבתית

אדוארד דה בונו, מהמומחים המובילים והמשפיעים בעולם בתחום החשיבה האפקטיבית, גיבש ופיתח את צורת החשיבה הלטראלית, שמעודדת פריסה של אפשרויות עם התבוננות שאינה ליניארית אלא רוחבית, במטרה לשפר מיומנויות חשיבה ותפיסה לצורך בחירה בפעולות המתאימות ביותר מתוך גמישות מחשבתית והבנת עומק.
דה בונו פיתח עשרות טכניקות ליישום במצבי חשיבה יומיומיים, שהמשותף להן הוא מיקוד תשומת הלב והחשיבה לאפשרויות ונקודות מבט שונות.


פיתוח דפוסי חשיבה גמישים בתהליכי קבלת החלטות

מנהיגות אג'ילית מאופיינ בזריזות וגמישות מחשבתית, מתוך הלך רוח של צמיחה (Growth Mindset) שמאופיין במודעות עצמית וסביבתית, סתגלנות ויעילות.
אנשים ותהליכים אג'יליים, בין אם הם מנהיגים ומובילים אנשים, צוותים, פרוייקטים או את עצמם, מנהלים את חשיבתם והתנהגויותיהם מתוך נקודת המוצא שהדרך קדימה לא ידועה ומורכבת, וייתכן שלא יהיה אפשרי להסתמך על חוויות העבר כמדריך לעתיד.
כשמנהלים (ואנשים בכלל) מפתחים זריזות מחשבתית (שמובילה למהירות ויעילות תפקודית), הם מגדילים את הגמישות והיכולת שלהם להתאים את עצמם למצבים משתנים ומפתיעים.
היכולת לקרוא נכון את המציאות, לפתח מודעות לדקויות ושוני בין מצבים מסוגים שונים שלכאורה נחווים כולם כהפרעה מסייעת לפתח את המיומנות לקבל החלטות מותאמות, לנתח ולפתור בעיות ביעילות ולהגיב בצורה יעילה ואפקטיבית לסיטואציה.סדנת מפות חשיבה לקבלת החלטות

סדנת מפות חשיבה לקבלת החלטות נועדה להנגיש למשתתפים  כלי חשיבה ייעודיים לקבלת החלטות אפקטיבית בצמתים שונים בחיים הניהוליים, המקצועיים והאישיים.
הסדנא משלבת עבודה עם מפות חשיבה, דרך ויזואלית ולא ליניארית לארגן, לחקור, לעבד ולשקף אינפורמציה ותהליכי חשיבה.

הסדנא נבנית בהתאמה מלאה לארגון, להרכב המשתתפים ולצרכיהם הייחודיים כאשר המטרה היא שכל אחד ואחת מהמשתתפים, בתהליכי העבודה והסוגיות הספציפיים עימם הם מתמודדים, יוכלו לפשט ולנהל תהליכי קבלת החלטות מוצלחים.

הכלים שנלמדים ומתורגלים בסדנא נבחרים בהתאם למאפיינים והצרכים הרלוונטיים לקהל היעד, מאפייני סביבת העבודה שבה נלקחות ההחלטות, החסמים או האתגרים המרכזיים המאטים או מקשים על תהליך קבלת ההחלטות והיקף הסדנא.


רוצים לקבל הצעה לסדנת קבלת החלטות מותאמת לצרכי הארגון שלכם? בואו נדבר.