איך בונים מפת חשיבה אפקטיבית?


07 Aug
07Aug

הי!

איזה כיף שהגעתם לכאן.

יכול להיות שאתם כבר מכירים, מנוסים ועובדים עם מפות חשיבה למטרות שונות, ואולי זה בליינד דייט, שמעתם את המושג הזה ועשיתם חיפוש והנה אתם פה.
כך או כך אני ממש שמחה.
בפוסט הזה תוכלו לקבל הדרכה מעשית וממוקדת איך לבנות מפות חשיבה מקצועיות ואחלוק אתכם 3 סודות מקצועיים שיהפכו את המפות שלכם לאפקטיביות במיוחד.

לפני הכל... למה בכלל? מה טוב בזה? למה כדאי גם לך לנסות או לשכלל את המיומנות למפות את החשיבה?

הנה כמה תשובות פשוטות וטובות:

"מפת חשיבה מעניקה למוח שלך דרך אחרת - פשוטה, יעילה ומהנה - לגשת, לעבד ולבטא את המידע שאתה קולט. היא משתמשת ביכולת הטבעית המדהימה של המוח ליצור בשלב ראשון קשרים ואז לאחסן את המידע. התהליך הזה מעצים את הזכרון, והידיעה שאנחנו יכולים להשתמש בזיכרון שלנו ביעילות, מעצימה  גם את הביטחון שלנו. בנוסף מפת חשיבה מטפחת יצירתיות, מקלה על תהליכי למידה, הופך את ההוראה ליעילה יותר ועוזרת לארגן את המחשבות. " 
מיפוי מוח מודרני לחשיבה חכמה יותר, 2012 מאת טוני בוזן, כריס גריפית וג'יימס הריסון

"מיפוי חשיבה משתמש במוח באופן שהוא תוכנן, חוסך זמן, משפר תוצאות והוא כיף"
ד"ר סטפן לונדין, סופר, מחבר רב המכר "דגים"!

"מיפוי חשיבה, טכניקה שנוצרה על ידי טוני בוזן, מאפשרת לאדם ליצור ייצוג חזותי של מושג או פיסת מידע".
סר קן רובינסון, מחנך, מרצה פופולרי, סופר ויועץ בינלאומי בעניני חינוך. 

אם נשאר רגע עם קן רובינסון, לא מזמן קראתי בספר "המקום הנכון" פסקה שמאוד התחברתי אליה: 

"כשאנו מצרפים זה לזה את הדברים הידועים לנו- את העובדה שמדינות רבות יותר ואנשים רבים יותר משתתפים עכשיו במשחק, ואת העובדה שהטכנולוגיה משנה בלי הרף את המשחק עצמו- אנו מגיעים למסקנה אחת בלתי נמנעת: איננו יכולים לדעת כיצד יראה העתיד. לפיכך, הדרך היחידה להתכונן לקראת העתיד היא להפיק את המרב מעצמנו, מתוך הנחה שכך יתאפשר לנו להיות גמישים ויצרניים ככל  האפשר". 
(ד"ר קן רובינסון, המקום הנכון)

בהקשר לדבריו של ד"ר קן רובינסון, מפת חשיבה היא טכניקה שעוזרת לנו להתאמן על כל מיומנויות החשיבה, כדי שנוכל, כמו שקן רובינסון אומר, "להפיק את המירב מעצמנו, מתוך הנחה שכך יתאפשר לנו להיות גמישים ויצירתיים ככל האפשר".
דרך שילוב עבודה עם מפות חשיבה בתהליכים ולצרכים שונים, ניתן לתרגל ולפתח מגוון רחב של יכולות וכישורים- חקר, יצירתיות, ניתוח משמעויות, יצירת חיבורים והקשרים, תכנון, למידה, זכרון - ולכן היא כל כך שימושית ועוצמתית.
מפת חשיבה היא סוג של "מיכל" שניתן לצקת אליו כל סוג של אינפורמציה ותוכן מקצועי, טכני או רגשי (ידע, נתונים, רעיונות, מחשבות, משימות) ובתהליך ממוקד ומובנה לשקף אותם לעצמנו או לאחרים, לעבד, לחקור, לאסוף, ללמוד, לתעד ולהבין דברים לעומקם.

הנה מפת חשיבה מקסימה, של Paul Forman, קולגה שאני מאוד מעריכה את העשיה שלו ואת האופן שבו הוא משתמש במפות חשיבה ככלי להמרצת יצירתיות והשראה בכל שדות החיים.

Try Mind Mapping, Paul Forman

אז... מוכנים? בואו ניגש לענין.

הדרכה מעשית צעד צעד: איך מכינים מפת חשיבה מקצועית?

הבסיס: דף חלק, רוחבי.

כשמכינים מפת חשיבה כדאי להשתמש בדף חלק אופקי, רצוי בגודל A4 או A3.  המרחב הוויזואלי משדר למוח- תתפרע!       

יש גם אפשרות לעבוד עם תוכנות לבניית מפות דיגיטליות, שיש להן את היתרונות שלהן,
אבל כמו בעבודת אדמה, כדאי להתחיל בכלים ידניים, ללכלך את הידיים ולהרגיש את המגע הבלתי אמצעי, לפני שעוברים למכונות...:)

נושא במרכז

בדומה לעץ שמתפתח מגרעין או גזע שממנו מסתעפים ענפים ושורשים לכל הכיוונים, מפת חשיבה מתחילה מזרע -רעיון, מחשבה, מטרה או מושג הממוקם במרכז המפה, אשר ממנו מסתעפים ענפים ותת ענפים לכל חלקי המפה. לשים לב ליחס מול גודל הנייר - כך שיש מספיק מקום למפות את הנושא סביב הנושא, ושהוא חזק מספיק כדי לייצר את הפוקוס של תהליך החשיבה.


ענפים עבים ודקים – מחוברים זה לזה ולמרכז

מהנושא המרכזי מתחילים לסעף "ענפים", עליהן נכתוב את מילות המפתח שירכיבו את המפה. הענפים הראשיים מחוברים למושג המרכזי והם עבים יחסית לענפים הדקים יותר המסתעפים מהם.   הענפים הראשיים מייצגים את הקטגוריות המרכזיות/ האסוציאציות הראשוניות דרכן אנו בוחרים להתבונן ולחקור את הנושא.  

כשעולה בנו אסוציאציה כדאי לשאול את עצמנו: האם מושג או רעיון זה מתאים לשמש כענף ראשי או שיש נושא גדול יותר שהוא משתייך אליו ומתאים יותר להוות את הענף המרכזי?

מקצה הענפים העבים הראשוניים ממשיכים להמשיך ולסעף ענפים דקים יותר, עם זרימת אסוציאציות משניות הקשורות לענפים השונים ולנושא המרכזי באופן כזה או אחר.

אורך הענף מותאם לאורך המילה שיושבת עליו- התאמת אורך הענפים למילים שיושבות עליהם מאפשרת זרימה אסוציאציות מיידית יותר וחוסכת מקום במפה ידנית.

הענפים מחוברים זה לזה ולמרכז, כך נוצר מבנה של קשרים.

כיוונים:

כיוון מבנה המפה- מפת חשיבה כותבים וקוראים עם כיוון השעון. (רלוונטי כאשר יש למפה הגיון כרונולוגי, למשל מפת שיעור).
כיוון הכתיבה על הענפים
- מהמרכז החוצה - במטרה לשמור על רצף הכתיבה. (ראו למשל בענף הירוק את המילים נושא-ממוקד-מטרה)

מילות מפתח

מפת חשיבה היא תמצית מזוקקת של תוכן, וחלק מהאפקטיביות שלה הוא בצמצום.
בחירת המילים היא תהליך משמעותי בפני עצמו שמצריך דיוק ומיקוד.
השתמשו במילות מפתח יחידות ולא בביטויים או במשפטים. הסיבה לכך היא שמילה אחת מייצרת יותר אסוציאציות מאשר ביטוי או משפט ש"נועל" אותנו.
כאשר מדובר במפה שמסכמת תוכן למידה, מילות המפתח שנבחרו מייצגות כ -10% של כל הטקסט.

כדאי לבדל את מילות המפתח שעל הענפים הראשיים לעומת המשניים דרך שימוש בכתב מעט גדול יותר או פונט אחר (דפוס בעברית /Capital Letters באנגלית). זה עוזר לייצר את המיפוי הויזואלי בעין ולהדגיש את מבנה המפה והחלוקה הפנימית שלה.

במידה ונרצה לכתוב משפט, ננסה לצמצם אותו למינימום המילים ההכרחיות, לדלות מתוכו את העיקר ולבחור בדרך הכי קצרה ומינימליסטית לבטא אותו, כמו בשפת קודים. התמציתיות עוזרת להשיג בהירות מחשבתית.
במידה ויש לנו הערות מורחבות שנרצה להשאיר כמשפטים מורכבים, אפשרות נוספת היא לכתוב אותן בצד, בתוך מסגרת, ענן או בועה. 

הדובדבנים שבקצפת... – אייקונים

הדבר האחרון הוא הוספת אייקונים במקומות שנכון לנו להדגיש ושעולה בנו דימוי מתאים לתמוך בתוכן. האייקונים מוסיפים חיות ויזואלית לטקסט, משמחים ועוזרים לנו לזכור את תוכן המפה (המוח זוכר יותר טוב דימויים ויזואליים מאשר טקסט) .                                        

האייקונים הם סמלים מוכרים או אסוציאציות אישיות שעולות בנו לנוכח מילות המפתח המיוצגות במפה ועוזרים לבטא ולקלוט אותו בצורה אפקטיבית.

והנה גם מפה דיגיטלית שהכינה Jennifer Goddard מאוסטרליה לסיכום עקרונות העבודה:

 Mind Map Laws, Jennifer Goddards


ועכשיו קינוח מתוק, קבלו 3 סודות מקצועיים שיהפכו את המפות שלכם לאפקטיביות במיוחד:


1. על מה אנחנו חושבים ולמה? הסוד הראשון למיפוי חשיבה אפקטיבי הוא בחירת הביטוי שבמרכז המפה.
ממש כמו כשאנחנו מתחילים חיפוש בגוגל או מקלידים יעד בוויז, חשוב מאוד שנשאל ונענה לעצמנו:
על מה אני מעוניין/ת לחשוב עכשיו ומה אני רוצה להשיג בתהליך החשיבה?
מפת חשיבה יכולה לספק מענה מדוייק למגוון רחב של צרכים ומטרות, בתנאי שאנחנו נהיה מדוייקים ונגדיר לעצמנו לאן אנחנו רוצים להגיע.
האם זו מפת למידה? הצפה של נושאים? העלאת רעיונות וכיווני חשיבה? פריסת אפשרויות? סיעור מוחות? ניתוח דילמה או מורכבות רגשית?
לאחר שהבנו מה מטרת המפה, חשוב לדייק את המרכז - הוא כמו עובר שמתחיל את התפתחותו ממספר תאים מצומצם ביותר.
לא משנה אם אם זו שאלה, מטרה או נושא שאנחנו ניגשים ללמוד, חשוב לנסח אותם בצמצום דרך 2-3 מילים ממוקדות שמזקקות את מה שאנחנו מבקשים להשיג באמצעות המפה.

2. הענפים הראשיים מייצרים את תהליך החשיבה - ולכן מילות המפתח שעליהן קריטיות להנעת תהליך חשיבה מדוייק, משמעותי ורלוונטי עבורינו. כל ענף ראשי מפתח היבט מסויים אליו אותו מעניין אותנו לחקור, לבחון או לפתח דרך המפה וקבוצת מילים מסויימת על הענפים הראשיים תיקח את מפת החשיבה לכיוון מסויים מאשר קבוצת מילים אחרת. לכן חשוב, בין אם מפת החשיבה אישית ובין אם היא נעשית כמפה משותפת בתהליך של סיעור מוחות זוגי או קבוצתי, לקבל החלטה מושכלת לגבי מילות המפתח שעל הענפים הראשיים.
רצוי לבחור 3-7 ענפים ראשיים ולא יותר, כדי לזקק ולמקד את המבנה הפנימי של המפה ולמנוע הצפה ופיזור.

3. מילה אחת על כל ענף – עקרון מנחה שנועד להעמיק את ההתבוננות וההתייחסות למילים וביטויי מפתח, לחדד מיקוד ותשומת לב לפרטים, להרחיב את נקודת המבט הקיימת ולמצות ככל שניתן את תהליך החשיבה או הלמידה שלמטרתו נבנית המפה. (רלוונטי במיוחד תהליכי פיתוח וניתוח ידע, חשיבה יצירתית ועוד).
מפת חשיבה היא התמצית המזוקקת של הרעיונות שאנחנו מבקשים לארגן, לסכם או לפתח.
בחירת מילה אחת מחייבת אותנו לדייק, להתרכז, להתמקד ולפרק כל נושא ל"מספרים הראשוניים" שלו.
בהקשרים של למידה- כשבוחרים מילה אחת זה עוזר לייצר בהירות בתוך עומס של מידע, לקלוט ולזכור אינפורמציה.
בתהליכי חשיבה (למשל פיתוח רעיונות, או השוואה בין כיוונים שונים) - מתוך המגבלה אנחנו משיגים חופש וגמישות מחשבתית. המילה הבודדת מאפשרת ומקפיצה אסוציאציות והקשרים רחבים, ומהווה פתח לחיבורים חדשים.
אחרי כמה התנסויות, זה הולך ונעשה טבעי וקל יותר, מפשט תהליכים מורכבים ומקצר ערימות של דפים לכמה מפות בודדות :)

לסיכום, הקפדה על עקרון מילה אחת על כל ענף מאפשרת:
- כוח וגמישות לכל מילה - דבר שעוזר לנו לייצר התפתחות ותנועה בתוך מפת החשיבה שלנו. (להמחשה,דמיינו יד שכל מפרקי אצבעותיה עובדים – לעומת מצב נוקשה, תפוס).
- שויון הזדמנויות לכל מילה להביא לידי ביטוי את ריבוי המשמעויות שהיא נושאת בחובה - יצירת מערך של אסוציאציות והקשרים משלה.
- "חופשי זה לגמרי לבד"- החופש של המילה הבודדת מאפשר יכולת טובה יותר להצית רעיונות ומחשבות חדשים (ולהפך, ביטויים ומשפטים מגבילים ו"מצננים")

מצורפת מפת חשיבה שבנתה Giulia Comba מאיטליה שמסבירה את ההגיון מאחורי העקרון:) 
אהבתי אותה מאוד, עם הציפור החמודה המייצגת את המילה הבודדת ופוטנציאל המעוף שלה.

Only one word per brunnch, Jiulia Combach 

לסיכום, דימוי שאני מאוד אוהבת שממחיש בעיני יפה את טכניקת מיפוי החשיבה והערך שלה,
מפת חשיבה היא כמו שיקוף רנטגן של החשיבה.
כמו צילום רנטגן, שעובד על העקרון של הצגה של החומרים "הצפופים", (העצמות), תוך חדירה דרך החומרים הרכים (הרקמות),
גם מפת חשיבה מציגה סוג של שלד מנטלי, מאתגרת אותנו לעבוד כמו קרן רנטגן, לחדור לתהליך החשיבה, ולהקרין החוצה כל פעם שאנחנו נתקלים ב- " Hard-Core" - מילות מפתח משמעותיות, אסוציאציות, נתונים, דימויים והקשרים.

כמו שהגוף החי זהה מבחינת המבנה והמרכיבים, אבל משתנה מאדם לאדם בדקויות של ייחודיות,  מרתק אותי לראות איך מפות חשיבה של אנשים שונים, גם בנושאים דומים, שונות זו מזו למרות שהן בנויות על פי אותם עקרונות. היכולת ליצור בפשטות שיקוף מזוקק של תהליך אישי ואמורפי כמו חשיבה ותודעה, היא היופי והקסם הגדול של מפות חשיבה בעיני.
מה שכבש אותי באופן אישי, הוא האותנטיות שלהן. יש הרגשה של אינטימיות מול כתב יד, מילים ורישומים שיצר אדם אחר ברגעים של חיבור לעצמו או לנושא מסוים.
זה בולט במפות ידניות, אבל גם במפות דיגיטליות זה קיים, לעומת האלטרנטיבות של טקסט ליניארי ומונוכרומטי.

אני מקוה שמצאת את הפוסט הזה מועיל ופרקטי, ומזמינה אותך להמשיך לטייל בבלוג, לראות דוגמאות ליישומים שונים ולקבל השראה לקידום ופיתוח תהליכי חשיבה מרגשים ומדוייקים עבורך.

לחיי המפות שבדרך!הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.